ZAKRĘTKA

Największym i najpoważniejszym zagrożeniem dla tradycyjnych korków, jest metalowa zakrętka.

Robi ona prawdziwą furorę szczególnie pośród winiarzy australijskich i nowozelandzkich.

Jeszcze w roku 2007 sprzedano 2,09 mld korków tradycyjnych, co stanowiło 80% zapotrzebowania rynków światowych, natomiast od roku 2009 drastycznie rośnie o ok. 500 mln rocznie sprzedaż metalowych nakrętek (3,1 mld sztuk w 2009). Innymi słowy udział korków tradycyjnych spadł z 90% w 1990 roku do 75% obecnie.

Czy zakrętki są bardziej efektywne niż korki tradycyjne ?

Zdania w świecie winiarskim są podzielone, jednakże eksperyment przeprowadzony przez Australian Wine Research Institute (AWRI) przekonuje chyba wszystkich, iż nakrętki w istocie rzeczy spełniają swoje zadanie. Na pewno nie gorzej niż tradycyjne korki i na pewno lepiej niż inne substytuty.



Powyższe zdjęcie pokazuje 14 butelek tego samego białego wina (Clare Valley Semillon, '99, Kerri Thompson, Leasingham Estate) zakorkowanymi 14-oma rodzajami różnego rodzaju zamknięć. Rzeczone doświadczenie uprzytomniło przewagę metalowych zakrętek nad pozostałymi rodzajami zamknięć. Wszystkie butelki były przechowywane przez okres 125 miesięcy (nieco ponad 10 lat) i w sposób ciągły analizowane metodami sensorycznymi, analitycznymi, a także regularnie fotografowane.

Butelka pierwsza z lewej została zamknięta metalową zakrętką. W opinii znanego brytyjskiego krytyka winiarskiego Jamie Goodie, obserwatora całego eksperymentu, wino zachowało swoją świeżość, mineralność, a także atrakcyjne nuty miodowe i cytrusowe w aromatach, natomiast w smaku odnaleźć można było zdecydowane tło grejpfruitów i grzanek.

Ocena ostateczna: zaskakująco świeże i atrakcyjne wino po 10-u latach leżakowania w butelce !

Większość pozostałych win nie nadawała się w ogóle do picia, a niektóre np. zamknięte korkiem syntetycznym nie wytrzymały nawet 28-u miesięcy.
**************************
Vincent Cruege, winemaker Andre Lurtona, znanego właściciela wielu winnic w Bordeaux, a szczególnie w apelacji Pessac Leognan, powiada, iż:

* Czy chcemy tego czy nie, korek naturalny jest dość szybko wypierany przez inne rodzaje zamknięcia. W szczególności ilość zastosowanych nakrętek wzrosła 10-krotnie przez ostatnie 7 lat, tak aby osiągnąć poziom około 20% wszystkich butelek z winem. Należy tutaj podkreślić, że dzieje się tak w dużej mierze w związku z oferowaniem wina w samolotach.
* Technologia produkcji nakrętek bardzo szybko się rozwija i oferuje ich coraz lepszą jakość. Marką, która najbardziej opanowała rynek jest Stelvin. Z drugiej strony dobra nakrętka nie jest wcale tańsza od korka!
* Najważniejszą częścią nakrętki poza aluminiową skorupą jest uszczelka (ang. liner), która pozwala ściśle kontrolować dopływ powietrza do wina. Przy butelkowaniu białego wina stosuje się uszczelki, które bardzo poważnie ograniczają utlenianie, przy czerwonych nieco bardziej przepuszczalne.
* Podstawowe zalety nakrętek to:
o eliminacja możliwości zepsucia wina na skutek zetknięcia z korkiem
o dokładnie taka sama charakterystyka wina w każdej butelce
o zachowanie świeżości, zapachów i aromatów
o łatwość otwierania i zamykania (dla mnie to chyba wada)
o nakrętka daje producentowi wina możliwość dokładnego sterowania szybkością utleniania poprzez dobór uszczelki.