WĄCHAC CZY NIE WĄCHAĆ

Odpowiedź na pytanie: wąchać czy nie wąchać ? brzmi:

nie wąchać, ale....powąchać

Wąchanie korka, zaraz po otwarciu butelki, ma na celu szybką ocenę tego, czy korek jest w odpowiedniej kondycji. Innymi słowy, czy nie pokazuje oznak tego, że np. zbyt dużo powietrza dostało się do butelki, co pociągnęło za sobą jego psucie się (gnicie) i dlatego, [prawdopodobnie] smak wina w butelce może być korkowy i utleniony (korkowość wina). Takie przypadki zdarzają się stosunkowo często i powinniśmy być na to przygotowani. Nie jest to, w żadnym stopniu, wina sprzedawcy, czy tez kelnera w restauracji. Mają oni jednak, w podobnym wypadku obowiązek wymiany "trafionej" butelki na inną. Wąchanie więc korka ma na celu krótkie stwierdzenie: “tak” albo “nie” i sprowadza się do szybkiego obejrzenia korka czy nie wygląda “obślizgle, i obrzydliwie” ze śladami np. białego nalotu (to można ocenić błyskawicznie) lub czy też nie jest zbyt mocno przesuszony i kruszący się,a następnie powąchania go.

Korkowość wina powodują mikroorganizmy produkujące silnie cuchnące molekuły jednego ze składników kory, trójchloroanizolu (TCA) w chwili, gdy wejdą w reakcję ze związkami chloru, ktȯrych źrȯdłem mogą być np. niektóre detergenty służące do mycia korków, a także substancje, stosowane do impregnacji drewna stosowanego do skrzyń, w których przechowuje się butelki z winem lub palet do ich transportu. Wino w pierwszej fazie zakażenia TCA traci swój owocowy zapach, w końcowej czuć je grzybami i zgnilizną, niekiedy wilgotną ziemią.

Sam korek pachnie korkiem, innymi słowy jest bezwonny , nabożne stwierdzanie więc “wącham korek” to tak jakby powiedzieć “wącham papier”. Pokutuje co prawda opinia, iź korek jest cennym źródłem informacji o samym trunku, dlatego niektórzy miłośnicy, często nazywają go „zwierciadłem wina”. Dzięki niemu mogą bowiem dowiedzieć się, jak wino było przechowywane i w jakiej obecnie jest kondycji. Jeśli na korku znajduje się warstwa pleśni, oznacza to, że butelka była przechowywana w wilgotnym miejscu (stale ok. 60 - 70% wilgotności ). Z kolei sama pleśń na korku wcale nie musi oznaczać,iż wino jest zepsute.

Podczas odkorkowywania sprawdza się również elastyczność korka - jeśli pękł i zaczął się kruszyć (ale nie w wyniku nieprawidłowego użycia korkociągu) to oznacza, że stracił swoją wilgotność, a przez to także szczelność i najprawdopodobniej powietrze dostało się do środka i utleniło wino. Jeżeli korek ma intensywny, głęboki kolor, oznacza to, że jest korkiem starym. Jeżeli natomiast po wyciągnięciu go stwierdzimy, że jest jasny i bardzo giętki, możemy się domyślać, że wino (a przy tym i sam korek) jest dość młode.

WIECEJ: HOW CORK IS MADE